Jutros je ispred zgrade Skupštine grada Beograda došlo do incidenta kada su članovi inicijative “Most ostaje” pokušali da uđu u zgradu u znak protesta protiv gradske vlasti. Obezbjeđenje je spriječilo njihov ulazak fizičkim odgurivanjem, a ubrzo su na lice mjesta stigli i pripadnici Policijske brigade sa opremom za razbijanje demonstracija.
Sjednica Skupštine grada, na kojoj je predviđeno razmatranje čak 50 tačaka dnevnog reda, započela je poslije 10 sati, ali je njen početak zasijenjen događajima ispred zgrade. Prema izvještaju reportera Foneta, oko 15 pripadnika policije formiralo je kordon, potiskujući učesnike protesta dalje od ulaza.
Ljudi sa kapuljačama kao obezbeđenje Skupštine grada. Kakvo obezbeđenje, takve institucije. 🙏 pic.twitter.com/hU6Dt8dUkh
— Amfetaminolohije parody (@amfetaminolohie) December 25, 2024
Protest je predvodilo oko 20 aktivista inicijative “Most ostaje”, koji su nosili transparente i uzvikivali “Šapiću, odlazi!” Demonstranti su propuštali odbornike da neometano uđu u zgradu, ali su u više navrata prosipali crvenu boju ispred ulaza, simbolizujući, kako su naveli, “krv grada” zbog neodgovornih odluka vlasti. Radnici Gradske čistoće brzo su uklonili tragove boje, ali su aktivisti ponovili isto nekoliko puta.
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić oglasio se povodom protesta, ističući da se radi o “20-30 nezadovoljnih građana predvođenih Đorđem Miketićem“, i upitao kako je došlo do toga da Miketić bude njihov predstavnik.
– Bacanje farbe i pokušaj nasilnog ulaska u zgradu nisu način za rešavanje problema – dodao je Šapić na konferenciji za novinare.
Protest inicijative “Most ostaje” predstavlja nastavak otpora protiv gradske vlasti zbog, kako tvrde, neprihvatljivih urbanističkih projekata koji ugrožavaju životnu sredinu i javno dobro. Aktivisti su poručili da neće odustati od svojih zahtjeva i da će nastaviti sa akcijama dok gradska vlast ne odgovori na njihove kritike.
Komentariši