Oslobođen Džulijan Asanž: Nakon sporazuma sa SAD-om vraća se u rodnu Australiju

post-img Džulijan Asanž – Foto: WikiLeaks
autor-img 24kroz7 25.06.2024. 12:36

Osnivač Vikiliksa Džulijan Asanž oslobođen je iz zatvora u Velikoj Britaniji i putuje kući u Australiju nakon što je pristao da se izjasni krivim po jednoj jedinoj optužbi za kršenje zakona o špijunaži u Sjedinjenim Državama.

Asanž (52) će se izjasniti krivim po jednoj tački optužnice za zavjeru radi pribavljanja i objelodanjivanja povjerljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, navodi se u podnesku američkom Okružnom sudu za Sjeverna Marijanska ostrva.

On je u ponedeljak oslobođen iz britanskog zatvora Belmarš visoke bezbjednosti i odveden na aerodrom, odakle je odleteo iz zemlje. Asanž će se pojaviti pred sudom u Sajpanu, američkoj pacifičkoj teritoriji, u srijedu u 9 sati (u utorak 23:00 GMT), gdje će biti osuđen na 62 meseca odsluženog roka.

– Džulijan Asanž je slobodan – napisao je Vikiliks u saopštenju za X-u.

Napustio je zatvor Belmarš ujutru 24. juna, nakon što je tamo proveo 1901 dan. Visoki sud u Londonu mu je odobrio kauciju i pušten je na aerodrom Stansted tokom popodneva, gdje se ukrcao u avion i otišao iz Velike Britanije.

Video koji je Vikiliks objavio na X-u prikazuje Asanža obučenog u plavu košulju i farmerke kako potpisuje dokument prije nego što se ukrcao u privatni avion. On će se vratiti u Australiju nakon saslušanja, dodaje se u saopštenju Vikiliksa, pozivajući se na saslušanje na Sajpanu.

Avion u kojem je bio Asanž sletio je u Bangkok u utorak da napuni gorivo prije nego što je osnivača Vikiliksa odletio na teritoriju SAD-a.

Supruga Džulijana Asanža Stela rekla je da je „ushićena“ i da je „nevjerovatno“ da njen muž bude oslobođen.

– Samo sam ushićena. On će biti slobodan čovjek kada to potpiše sudija, a to će se dogoditi negde sjutra – rekla je ona u utorak iz Australije.

Asanž je postao poznat lansiranjem WikiLeaks-a 2006. godine, stvarajući onlajn platformu za uzbunjivače za ljude koji anonimno dostavljaju povjerljivi materijal kao što su dokumenti i video snimci.

Snimak napada američkog helikoptera Apači u Bagdadu, u kojem je poginulo desetak ljudi, uključujući dva novinara, podigli su profil platforme, dok je objavljivanje stotina hiljada povjerljivih američkih dokumenata o ratovima u Avganistanu i Iraku 2010. godine, kao i riznice diplomatskih depeša, zacimentirao njenu reputaciju.

POVEZANI ČLANCI

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku