Peter Mađar položio je danas zakletvu u Parlamentu Mađarske i postao novi premijer ove zemlje, čime je i zvanično vladavina Viktor Orban postala stvar prošlosti.
Na svečanosti koja je upriličena u Budimpešti, poslanici u novom sazivu parlamenta Mađarske položili su zakletvu, a sjednicu je otvorio predsjednik Mađarske Tamaš Sulok.
On je tom prilikom poručio:
– Služenje domovini, naciji je najveća čast, najplemenitiji zadatak, oni su svrstani među graditelje nacije milenijuma. Njihove aktivnosti će ocjenjivati istorija. Oni predlažu konstruktivnu saradnju u svim pitanjima, to ste iskusili tokom inauguralne sjednice, na čemu svima zahvaljujem.
Nakon održanog govora, predsjednik Mađarske je predložio Petera Mađara za novog premijera, što je on i prihvatio.
Zanimljivo je da je tokom ceremonije na zgradu parlamenta vraćena i zastava Evropske unije, koju je prethodno uklonio Orbanov Fides.
Nakon izglasavanja parlamentarnih tijela, uslijedilo je glasanje za Mađara, a on je izabran za novog premijera Mađarske sa 140 glasova za.
Ukupno 54 poslanika bila su protiv, dok je jedan bio uzdržan.
Podsjetimo, Peter Mađar i njegova Tisa ostvarili su ubjedljivu pobjedu na izborima, te će u novom sazivu parlamenta imati dvotrećinsku većinu, što im omogućava i izmjene Ustava.
– Bog blagoslovio Mađarsku! Bog blagoslovio sve Mađare, ovdje i preko granice! – poručio je Peter Mađar.
Komentariši