Predstavnički dom SAD usvojio Trampov veliki poreski zakon

post-img Trampov veliki poreski zakon
autor-img 24KROZ7 22.05.2025. 14:33

Republikanci u Predstavničkom domu američkog Kongresa rano jutros odobrili su zakon koji je predložio bivši predsjednik Donald Tramp, a koji obuhvata poreske olakšice, smanjenje državne potrošnje i dodatna sredstva za bezbjednost granica.

Odbori Predstavničkog doma mjesecima su radili na nacrtu zakona koji nosi naziv „Jedan veliki, lijepi zakon“ – ime koje mu je sam Tramp dao. Dokument ima više od 1.000 stranica i pretrpio je brojne izmjene u kasnoj fazi, kako bi se obezbijedila podrška unutar stranke.

Republikanci žele da trajno uvedu smanjenja poreza na dohodak građana i poreza na nasljeđe, koja su usvojena tokom Trampovog prvog mandata. Takođe planiraju sprovođenje obećanja iz njegove predizborne kampanje 2024. godine – da se neće oporezivati bakšiš, prekovremeni rad i kamate na određene auto-kredite.

Kako bi djelimično nadoknadili izgubljene prihode, zakon predviđa ukidanje ili ubrzano ukidanje poreskih olakšica za čistu energiju koje su usvojene tokom mandata predsjednika Džozefa Bajdena. Time bi se troškovi poreskog dijela zakona sveli na približno 3,8 milijardi dolara.

Zakon predviđa i privremeno povećanje poreskog kredita za djecu za 500 dolara, čime se iznos podiže na 2.500 dolara za period od 2025. do 2028. godine, nakon čega se vraća na 2.000 dolara i prilagođava inflaciji. Takođe, oslobođenje od poreza na nasljeđe povećava se na 15 miliona dolara, s prilagođavanjem inflaciji.

Jedno od ključnih pitanja u partijskim pregovorima bilo je povećanje državnog i lokalnog poreskog odbitka, koji je do sada bio ograničen na 10.000 dolara. Novi zakon povećava gornju granicu na 40.000 dolara za prihode do 500.000 dolara, uz postepeno smanjenje za one sa višim prihodima.

Zakon predviđa značajne uštede u socijalnim programima. Troškovi pomoći u hrani bili bi smanjeni za oko 267 milijardi dolara tokom naredne decenije, uz proširenje uslova za njeno dobijanje. Trenutno radno sposobne odrasle osobe bez izdržavanih lica moraju ispunjavati radne uslove do 54. godine, dok bi novi zakon tu granicu podigao na 64 godine.

Centralna tačka zakonskog paketa je gotovo 700 milijardi dolara ušteda u okviru programa zdravstvene pomoći Medikejd. Predviđeni su novi „zahtjevi za angažovanje zajednice“ – najmanje 80 sati mjesečno rada, obrazovanja ili volontiranja za radno sposobne odrasle osobe bez izdržavanih lica, počev od 31. decembra 2026. godine. Takođe bi korisnici morali potvrđivati svoju podobnost za program dvaput godišnje, umjesto dosadašnjeg jednom.

Dok republikanci tvrde da će novi uslovi za rad ostvariti značajne uštede, demokrate upozoravaju da bi to moglo dovesti do gubitka zdravstvenog osiguranja za milione Amerikanaca. Preliminarne procjene govore o 8,6 miliona ljudi koji bi mogli ostati bez zdravstvene zaštite tokom sljedeće decenije.

Zakon uključuje i zabranu korišćenja sredstava iz Medikejda za organizaciju „Planirano roditeljstvo“, koja pruža usluge vezane za abortus. Prema demokratama, ova mjera bi otežala pristup zdravstvenim pregledima i kontracepciji za milione pacijenata.

U dijelu zakona koji se odnosi na bezbjednost granica, predviđeno je 46,5 milijardi dolara za nastavak izgradnje Trampovog zida duž granice sa Meksikom, kao i dodatna sredstva za deportacione programe.

Planirano je zapošljavanje 3.000 novih agenata Granične patrole i 5.000 novih carinika, za šta je opredijeljeno pet milijardi dolara, dok je 2,1 milijarda dolara predviđena za bonuse za potpisivanje i zadržavanje ugovora. Takođe, predviđena su sredstva za još 10.000 službenika i istražitelja za imigraciju i carinu.

Zakon obuhvata i gotovo 150 milijardi dolara dodatnih sredstava za Ministarstvo odbrane i nacionalnu bezbjednost. Od toga bi 25 milijardi dolara bilo namijenjeno Trampovoj inicijativi „Zlatna kupola za Ameriku“, protivraketnom odbrambenom štitu koji je dugo najavljivan.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku