Poslanici Narodne Skupštine izglasali su danas novu Vladu Republike Srbije na čijem čelu će biti premijer Miloš Vučević.
Izabrana Vlada Republike Srbije
Ispod pročitajte biografije članove Vlade Miloša Vučevića.
Premijer – Miloš Vučević
Miloš Vučević, koji je u prethodnom sastavu Vlade Srbije bio ministar odbrane, preuzeo je mjesto premijera. Vučević je prije prelaska u Vladu Srbije bio gradonačelnik Novog Sada i to u periodu od 2012. do 2022. godine. Vučević je u oktobru 2022. godine postao i predsjednik Srpske napredne stranke (SNS), a tu funkciju je preuzeo od neformalnog šefa SNS-a Aleksandra Vučića.
O tome ko je Miloš Vučević, kakve su njegove veze sa bratom predsjednika Srbije Andrejem Vučićem i sa kojima se sve aferama navodno povezuje pročitajte na ovom linku.
Siniša Mali – prvi potpredsjednik Vlade Srbije i ministar finansija
Siniša Mali, dugogodišnji ministar finansija i bivši gradonačelnik Beograda neće sjesti u premijersku fotelju, iako se to pominjalo kao jedna od mogućnosti. Međutim, on će ostati na mjestu ministra finansija, a kako je saopštio Vučević, biće i prvi potpredsjednik Vlade Srbije.
Ivica Dačić – potpredsjednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova
Ivica Dačić vratiće se na poziciju ministra unutrašnjih poslova na kojoj je bio od 2008. do 2014. godine. Kasnije je bio na pozicijama ministra spoljnih poslova, predsjednika Skupštine Srbije, da bi se nakon novog koalicionog dogovora sa naprednjacima vratio na poziciju ministra zaduženog za policiju.
Aleksandar Vulin – potpredsjednik Vlade
Čovjek sa crne liste SAD-a i bivši direktor BIA, Aleksandar Vulin vratiće se u Vladu Srbije. Doduše, Vulinu ovog puta nije dodijeljen nijedan poseban resor, već „samo“ mjesto potpredsjednika. Podsjetimo, on je u prethodnim sazivima obavljao funkciju ministra policije i ministra odbrane, prije nego što je preuzeo ulogu u BIA koju je napustio 2023. godine, razlog što je Amerika prekinula saradnju sa srpskom tajnom službom usljed činjenice da se na njenom čelu nalazio saradnik Kremlja.
Irena Vujović – potpredsjednica Vlade i ministarka za zaštitu životne sredine
Irena Vujović ostaće na mjestu ministarke za zaštitu životne sredine na kojoj se nalazi od 2020. godine. Na tu poziciju je reizabrana u oktobru 2022. godine.
Goran Vesić – ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture
Goran Vesić ostaće na mjestu ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ovu funkciju obavljao je i u prethodnom sazivu Vlade Srbije, a na to mjesto je došao sa pozicije zamjenika gradonačelnika Beograda.
Dubravka Đedović – Handanović – ministarka rudarstva i energetike
Na mjesto ministarke zadužene za rudarstvo i energetiku ostaje Dubravka Đedović – Handanović koja je na tu poziciju došla kao nestranačka ličnost nakon formiranja prethodne Vlade Srbije na čelu sa Anom Brnabić.
Tomislav Momirović – ministar unutrašnje i spoljne trgovine
Momirović je na mjesto ministra unutrašnje i spoljne trgovine imenovan 2022. godine, kada je formirana posljednja Vlada Srbije na čijem čelu je bila Ana Brnabić. Prethodno je, nakon formiranja kabineta u Nemanjinoj 11 u oktobru 2020. godine, dobio mjesto ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Maja Popović – ministarka pravde
Maja Popović ostaće na čelu Ministarstva pravde i treći mandat uzastopno. Ona je na tu funkciju izabrana 28. oktobra 2020. godine.
Bratislav Gašić – ministar odbrane
Možda najveće iznenađenje predstavlja „preseljenje“ Bratislava Gašića sa mjesta ministra unutrašnjih poslova na mjesto ministra odbrane. Gašić je nakon formiranja prethodne Vlade Srbije na čelu sa Anom Brnabić naslijedio Aleksandra Vulina na mjesto ministra policije, gdje je došao sa pozicije direktora BIA.
Podsjetimo, već mjesecima se govori o sukobu između Gašića i predsjednika Srbije i (ne)formalnog šefa Srpske napredne stranke Aleksandra Vučića koji je čini se bio i uzrok pomjeranja sa funkcije. Gašić je prije rada u BIA obavljao već funkciju ministra vojske, sa koje je smijenjen nakon izjave “da voli novinarke koje lako kleknu“.
Marko Đurić – ministar spoljnih poslova
Ono što se najavljivalo mjesecima unazad, sada se i ostvarilo – dosadašnji ambasador Srbije u SAD-u Marko Đurić, postaće ministar u novoj Vladi Srbije. Za Đurića je Vučić ranije rekao „da ozbiljno računa na njega“, ali tada nije precizirao koja to funkcija čeka Đurića, koji je, prije ambasadorske funkcije bio i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju.
Aleksandar Martinović – ministar poljoprivrede
Dugodišnji poslanik Srpske radikalne stranke, a kasnije Srpske napredne stranke, dobio je u oktobru 2022. godine priliku da se „okuša“ kao ministar. U Vladi Ane Brnabić je dobio mjesto ministra uprave i lokalne samouprave, a njegov mandat su obilježile sumnje da je ministarstvo na čijem je čelu, imalo ključnu ulogu u organizovanju fantomskih birača kojim je u dobroj mjeri prekrojena volja Beograđana na izborima 17. decembra. Nakon svega, vrh Srpske napredne stranke je procijenio da bi Martinović najviše mogao da „doprinese“ na polju poljoprivrede.
Tanja Miščević – ministarka za evropske integracije
Nakon formiranja Vlade Srbije u oktobru 2022. godine, među licima koja su predstavljala iznenađenje bilo je definitivno ime Tanje Miščević, koja je svojevremeno bila i šefica pregovaračkog tima Srbije sa EU. Miščević će drugi mandat uzastopno biti zadužena za EU integracije Srbije koja, godinama nije otvorila niti jedno pregovaračko poglavlje.
Slavica Đukić – Dejanović – ministarka prosvjete
Nakon majskih tragedija, kad je njen stranački kolega Branko Ružić podnio ostavku na mjesto ministra prosvjete iz moralnih razloga, Slavica Đukić -Dejanović dobila je ministarsko mesto. Po svemu sudeći, koalicioni dogovor naprednjaka i socijalista podrazumijeva i njen ostanak na toj funkciji. Đukić – Dejanović je prethodno bila ministarka zdravlja u Vladi Ivice Dačića u periodu od 2012. do 2014. godine, da bi potom 2014. godine bila imenovana za direktorku klinike „Dr Laza Lazarević“. U avgustu 2016. izabrana je za ministarku bez portfelja, zadužena za populacionu politiku, prevenciju nasilja i zaštitu ugroženih i osjetljivih grupa. Na toj funkciji bila je do izbora nove Vlade Srbije u oktobru 2020. godine. Krajem 2020. postala je specijalna savjetnica predsjednice Vlade Srbije za Agendu 2030.
Zlatibor Lončar – ministar zdravlja
Bivši ministar zdravlja i poslanik SNS Zlatibor Lončar izašao je nedavno iz medijske ilegale u kojoj je bio od 2022. godine i obratio se opoziciji na sjednici Narodne skupštine. Očigledno, to je bila i najava da će se dugogodišnji ministar zdravlja vratiti na staru poziciju. Lončar je već bio na funkciji ministra zdravlja od 2014. do 2022. godine, a njegov mandat obilježile su brojne afere, među kojima je svakako najpoznatija afera „Helikopter“.
U javnosti se nekoliko puta govorilo o vezama Lončara sa vođom zemunaca Dušanom Spasojevićem, a fotografija koju je u januaru 2017. godine novinarima pokazao lider Nove Srbije Velimir Ilić, potvrdila je da je ministar zdravlja kao mladi hirurg imao veoma prisne odnose sa predstavnicima ozloglašenog klana.
Nemanja Starović – ministar za zapošljavanje
Član Srpske napredne stranke i dosadašnji državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova dobiće prvi put priliku da se okuša kao ministar. Starović nije „izvorni“ naprednjak, već jedan od onih koji su došli u tu stranku kako bi napredovali u izvršnoj vlasti. Kao dugogodišnji portparol Srpskog pokreta obnove i potpredsjednik novosadskog Gradskog odbora te partije, izabran je 2008. za odbornika u Skupštini Novog Sada, gdje je bio šef odborničke grupe SPO. Bio je član Gradskog vijeća Novog Sada za obrazovanje. Postepeno “prelijetanje” Starovića počelo je na vanrednim parlamentarnim izborima 2014. kada je bio kandidat na izbornoj listi „Aleksandar Vučić – Budućnost u koju vjerujemo“. U njegovoj biografiji navodi se da se „u rad Srpske napredne stranke uključio 2015. godine, gdje trenutno obavlja dužnost člana Glavnog odbora“.
Milica Đurđević – Stamenkovski – ministarka zadužena za brigu o porodici
Dramatično je djelovalo u noći 17. decembra kada je koalicija „Patriotski blok“, koju su činili Zavetnici i Dveri, uprkos svim projekcijama, ostala bez mandata u Skupštini Srbije. Tužno lice Milice Đurđević – Stamenkovski obilježilo je sumornu noć u izbornom štabu „boraca za očuvanje Kosova i Metohije“ i jedinu „pravu patriotsku opoziciju“. Osmijeh na lice ove opozicionarke ubrzo je vraćen i to zaslugom Aleksandra Vučića koji je rekao da bi volio da vidi Milicu Đurđević Stamenkovski u redovima SNS-a. Od tog momenta, a vjerovatno i ranije, osmijeh se vratio na lice Zavetnice. Ubrzo je priznala da ne bi imala ništa protiv da bude dio Vučićevog pokreta, da „nije opozicija državi ako je opozicija vlasti“, a potom je uslijedilo sklapanje koalicije sa naprednjacima, s kojima je dogovoren zajednički nastup na lokalnim izborima 2. juna. Kao šlag na tortu – Milica Đurđević – Stamenkovski, koju su glasači naprednjaka do skoro poznavali kao „Milicu Lažljivicu“, postala je ministarka zadužena za brigu o porodici.
Nikola Selaković – ministar kulture
Diplomirani pravnik Nikola Selaković biće ministar kulture u novoj Vladi Srbije. Iako je Selaković u više navrata tokom političke karijere bio ministar, s kulturom, bar do sada, nikakve veze nije imao. No, ako se pogleda ko je sve bio na čelu Ministarstva kulture od kada je SNS na vlasti, ispostavlja se da ova stranka preferira diplomirane pravnike u Vlajkovićevoj 3. Bili su to po vokaciji, podsjetimo, i Vladan Vukosavljević, koji je bio ministar kulture 2016-2020, kao i Maja Gojković koja je u dva, doduše ne puna mandata, obavljala tu funkciju. Jedini izuzetak bio je Ivan Tasovac.
Obavljao je dužnost ministra pravde i državne uprave u Vladi Republike Srbije u periodu od 2012. do 2014, a potom ministra pravde od 2014. do 2016. godine. Odlukom predsjednika Republike Aleksandra Vučića 31. maja 2017. godine postavljen je na funkciju generalnog sekretara predsjednika Republike, koju je obavljao do kraja oktobra 2020. godine. Dužnost ministra spoljnih poslova Republike Srbije obavljao je u periodu od 2020. do 2022. godine.
Novo ime u Vladi Srbije Jelena Žarić – Kovačević je dugogodišnja članica Glavnog odbora Srpske napredne stranke. U novembru 2021. na Skupštini SNS izabrana je za članicu Predsjedništva stranke, a bila je i poslanica u svim skupštinskim sazivima od 2016. do 2023. godine. Tokom rada u parlamentu, bila je predsjednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo i članica Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Novom podjelom resora u Vladi Srbije u Nemanjinu 11 je iz Novog Sada stigla Adrijana Mesarović i to na mjesto ministarke privrede. Na ovu funkciju stiže sa mjesta članice Gradskog vijeća Novog Sada, zadužene za budžet i finansije, a po sada dostupnoj biografiji vidi se da je u glavnom gradu Vojvodine dugo sarađivala sa mandatarom Milošem Vučevićem.
Nova ministarka privrede Adrijana Mesarović predstavlja se kao master ekonomije. U zvaničnoj biografiji ove rođene novosađanke piše da se obrazovala u rodnom gradu i Sautemptonu, u Velikoj Britaniji, ali se ne navodi koje je konkretno škole i fakulteta pohađala. Naglašava se da je završila više specijalizovanih obuka „najvišeg nivoa stručnog osposobljavanja iz informatike“.
Milan Krkobabić, predsjednik PUPS-a, ostaće na mjestu čelnog čovjeka Ministarstva za brigu o selu. Ovo je njegov treći mandat na ovoj funkciji na kojoj je prvi put izabran u oktobru 2020. godine.
Dejan Ristić – ministar informisanja i telekomunikacija
Treći na listi „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“ na prethodnim izborima, istoričar Dejan Ristić, biće ministar informisanja i telekomunikacija. Ristić je na čelo Narodne biblioteke Srbije došao u januaru 2012. godine kao nestranačka ličnost, nakon smjene Sretena Ugričića. Do tada je radio kao savjetnik u Ministarstvu rada i socijalne politike, koje je vodio Rasim Ljajić, a bio je zadužen za zaštitu vojnih memorijala, mjesta stradanja i kulture sjećanja.
Krajem avgusta 2013. u medijima je pominjan kao novi ministar kulture u rekonstruisanoj Vladi Srbije, za šta se navodno posebno zalagao predsjednik Srbije Tomislav Nikolić.
Nakon dolaska Ivana Tasovca na mjesto ministra kulture, nakon rekonstrukcije Vlade Srbije u septembru 2013, Ristić je postao državni sekretar. Na istim funkcijama Ristić i Tasovac ostali su i u novoj Vladi Srbije koju je, nakon izbora održanih u martu 2014., formirao Aleksandar Vučić.
Vlada Srbije imenovala je Ristića 12. maja 2021. za v.d. direktora Muzeja žrtava genocida.
Darko Glišić, prvi operativac SNS i šef Izvršnog odbora te partije, postaće novi ministar za javna ulaganja. Malo je iznenađenja u novoj Vladi, jer je veliki broj ministara zadržao svoju poziciju, ali jedno od njih jeste Darko Glišić, koji će zamijeniti Marka Blagojevića na čelu Ministarstva za javna ulaganja. Aktuelni predsjednik Opštine Ub, prvi put će se naći u Vladi. Glišić je manje poznat široj javnosti, ali građani iz Kolubarskog okruga ga vrlo dobro poznaju, jer se nalazi na čelu Opštine Ub od 2012. godine. Takođe, važi za čovjeka koji „vedri i oblači“ u tom kraju, ali i kao neformalni gradonačelnik Valjeva.
Husein Memić je prvi put postao ministar turizma i omladine u oktobru 2022. godine. Predstavnik Sandžačke demokratske partije, odlukom koalicije predvođene SNS, ostaće na toj funkciji i u narednom periodu.
Zoran Gajić – Ministar sporta
Poznati odbojkaški trener ostaće na mjestu ministra sporta, na koje je prvi put izabran 2022. godine. Prethodno je obavljao funkcije predsjednika Odbojkaškog saveza Srbije, u periodu od 2016. godine, a potom ponovo u novembru 2020.
Ministri bez portfelja – Novica Tončev, Usame Zukorlić, Tatjana Macura i Nenad Popović
Funkcioner SPS Novica Tončev očekivano je dobio ponovo ulogu ministra bez portfelja.
S druge strane, Usame Zukorlić, koji je u prethodnom sazivu obavljao funkciju potpredsjednika Skupštine Srbije, dobiće šansu da se prvi put okuša u Vladi Srbije kao ministar.
Među onima koji se posebno izdvajaju među ministrima bez porftelja su svakako Tatjana Macura, bivša opozicionarka, koja je nastupila na izbornoj listi SNS na prethodnim izborima, a koja je svojevremeno bila velika kritičarka Aleksandra Vučića i naprednjaka. Prije prelaska u naprednjačke redove, Macura je na izborima 2016. izabrana za narodnu poslanicu kao članica pokreta Dosta je bilo. U aprilu 2018, iako je objavila da će se kandidovati za predsjednicu pokreta, napustila je tu političku organizaciju. Nakon odlaska iz DJB, sa grupom poslanika osniva Stranku moderne Srbije u kojoj je kopredsjednica od decembra 2018. godine. Iste godine pokrenula je Inicijativu #MameSuZakon.
Još jedan čovjek sa liste sankcija SAD biće ministar u Vladi Srbije. U pitanju je Nenad Popović, dugogodišnji koalicioni partner Srpske napredne stranke. Podsjetimo, on je bio u Vladi Srbije od 2017. do 2022. godine i važio je za ruskog čovjeka u izvršnoj vlasti, što se i dokazalo nakon invazije te zemlje na Ukrajinu kad se glasno protivio uvođenju sankcija Kremlju. Njegova stranka je i protiv priključenja Srbije Evropskoj uniji i bilo je i do sada neobično da je Popović uopšte bio član Vlade čiji je strateški cilj, kako je govorio predsjednik Aleksandar Vučić, ulazak Srbije u EU.
Uprkos tome Popović je bio ministar od 2017. godine, a u posljednjem mandatu bio je zadužen za inovacije i tehnološki razvoj.
Kako je objavio Krik još 2017., na osnovu dokumenata koja su procurjela iz dvije agencije za ofšor usluge sa Bermudskih ostrva i Singapura, kao i iz tada 19 zvaničnih kompanijskih registara, otkriveno je da poslovi i imovina Nenada Popovića vrijede najmanje 75 miliona dolara, a da je njihova tržišna vrijednost veća od 100 miliona.
KRIK je naveo da Popović posjeduje mrežu ofšor kompanija na Kipru i Britanskim Djevičanskim Ostrvima, kao i da ima prebivalište u Švajcarskoj gdje plaća i porez.
On je demantovao navode iz istraživanja, navodeći da nijedna njegova kompanija nije registrovana u ofšor zonama. On je protiv KRIK-a podnio čak četiri tužbe, ali su svi postupci završeni u korist istraživačkog portala. Popović se u tri slučaja odrekao tužbi, a u jednom je njegova tužba odbijena.
Komentariši