(VIDEO) Represija na ulicama: Vlast u Srbiji steže obruč nad protestima

post-img Foto: Aleksandar Bugarin/DW
autor-img 24KROZ7 21.11.2024. 09:54

Haotično je bilo pred zgradom novosadskog suda, gdje su narodni poslanici u srijedu 20. novembra predvodili blokadu. Jednom policajcu su poslanice otele štit, drugom je ispao pištolj, pa ga je masa upozorila da ga pokupi.

Poslanik Zeleno-levog fronta Radomir Lazović potvrdio je za DW da se, kad je prodro u zgradu suda, nakratko onesvijestio.

U Beogradu, tokom blokade mostova, nimalo nježno je privedeno nekoliko aktivista. Pripadnici Brigade policije, u punoj opremi, nosili su Savu Manojlovića, lidera pokreta Kreni-promeni, onako kako se pred kamerama po Latinskoj Americi nose ubice iz narko-kartela. Manojlović je zapomagao od bolova.

Predsjednik Aleksandar Vučić, suočen s mogućim protestima, otkazao je odlazak u narod, to jest na jednu studentsku manifestaciju. Umjesto toga, hitno je sazvao sjednicu Savjeta za nacionalnu bezbjednost. To mnogi tumače kao poruku.

Da li je vlast Srpske napredne stranke konačno skinula rukavice i krenula u golu represiju? Da li je rukavice skinula i opozicija, odustajući tako od već prokazanih mirnih šetnji koje imaju tu nezgodnu osobinu da u jednom trenutku utihnu?

I šta se još može očekivati u atmosferi koju je do ključanja dovela pogibija petnaest ljudi pod nadstrešnicom željezničke stanice u Novom Sadu?

 

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić nije se davao u velike ocene, već je rekao da policija ne primenjuje silu, čak i ne hapsi nego piše prijave. Hapse se, kaže, samo oni koji napadnu policiju. Za Savu Manojlovića je tvrdio da je probijao kordon pa je zato priveden.

Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, kaže da je guranje ispred zgrade suda u Novom Sadu djelovalo još kao „uzdržana represija“, dok u Beogradu na mostu nije bilo nikakve taktičnosti policije.

Trenutno se čini da nema opasnosti od masovnih protesta, ali ove kapilarne akcije opozicije na širem frontu izuzetno nerviraju Vučića. On zato poseže za represijom – ocenjuje Vukadinović za DW.

 

Ostavke nisu dovoljne

Jasno je da stvar ne mogu da umire ni zakasnjele ostavke koje je politikolog Dušan Milenković na mreži Iks uporedio sa pisanjem po vodi koja teče.

U srijedu su ostavke podneli ministar Tomislav Momirović i prva žena Infrastrukture Željeznice Jelena Tanasković. Djeluje da su otišli iz fotelja tek kad im je rečeno.

Jer, predsjednik Vučić je u utorak u „obraćanju“ upravo bio najavio nove ostavke, a javnost je već znala da su to dvoje na tapetu. Vučić je pozvao da se državi pokloni povjerenje da će pronaći i one koji nose krivično-pravnu odgovornost, jer „nisu radili dovoljno valjano“.

Vučić se opredelio za represivni put u kombinaciji s prividnim ustupcima, to jest nekim ostavkama – analizira Vukadinović. To je, kaže, došlo posle izvesnog kolebanja.

Očigledno nije uspela strategija da kao noj zabiju glavu u pesak i glume da je sve u redu i da institucije funkcionišu. A to su prvo probali – da kažu kako se, eto, desila nesreća, a samo neki bukači izazivaju nemire – navodi Vukadinović.

Prema Vučiću, Srbija je u velikom problemu, jer zbog pada nadstrešnice i straha od odgovornosti, „niko više ništa neće da potpisuje“. „Hajka“ i to što svi traže „krv i parče mesa“ da bi „nahranili svoj bijes“ sada mogu da ukoče Srbiju, naveo je predsjednik.

To pak Vukadinović tumači kao Vučićev pokušaj da vrati priču na omiljenu temu, da Srbija mora da radi i da se gradi.

Ali, njegova poslednja seansa bila je znatno bljeđa od ranijih, u toj reprizi se izgubio žar kod glavnog glumca, pa, vjerujem, i kod publike. Pričao je o nuklearnom ratu u svijetu, konzervama sardina i zalihama, hvalio se uspjesima. Sve je djelovalo groteskno s obzirom na povod– kaže Vukadinović

 

Dekadentna faza režima?

Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić, kojeg muče blokade mostova zbog toga što se upravo ruši tramvajski Stari savski most, podržao je akcije policije na tom mostu.

Rekao je da „ogromna manjina od par desetina ljudi“ maltretira milionski grad i da to mora da se zaustavi inače će sve prerasti u anarhiju. A anarhija, upozorio je Šapić, „ima dva kraja“.

Slično zvuče i tumačenja u tabloidima naklonjenim vlastima. „Siledžije“, piše Informer, a Večernje novosti o „haosu u režiji opozicije“ koja navodno napada sudije i policiju. Tu je i stara priča da je konačni cilj smjena vlasti bez izbora.

S druge strane, Jovo Bakić, profesor Filozofskog fakulteta koji je više puta govorio da režim neće otići mirno, u intervjuu za nedeljnik „Vreme“ kaže da bi sada bilo važno da građani omasove proteste, da pokažu da ih ima. Režim će, dodaje, u jednom trenutku sasvim izgubiti nerve.

Strateški, na dugi rok, mi bitku protiv režima bez sile dobiti nećemo. To znači da moramo biti spremni i organizovani kada dođe taj trenutak – zaključuje Bakić.

Poslanik Grbović nikad ne bi izabrao takve reči, ali i on misli da potezi vlasti i policije govore da je nešto počelo. Šta? Nužna faza pred kraj režima, kaže on.

To je politička zakonomernost. Kako se autokratski režim približava kraju, kako se sistem približava imploziji, oni postaju sve nasilniji. S time smo računali. Zato smo bili spremni da kao poslanici preuzmemo najveći rizik, jer je poštenije da prvo mi iskusimo represiju – priča Grbović za DW.

Prema njemu, sledi najteža i najnasilnija, ali neophodna faza.

Ljudi u Srbiji danas izbjegavaju da stoje pod nadstrešnicama, razvejana je iluzija da živimo u blagostanju. I policiji je verovatno preko glave da na svake dve nedelje izlaze da se bore protiv svojih sugrađana. Toliko zla, nepočinstava i amaterizma se slilo u jednu tačku. Vrlo brzo će se i sistem urušiti – smatra Grbović.

Možda je rano za ocene

Ali, nakon mnogo već viđenih talasa demonstracija, posebno „nesrećnog i nespretnog“ epiloga prošlogodišnjih masovnih protesta posle dva masovna ubistva, Đorđe Vukadinović kaže da je ova faza represije tek počela i da je rano za ocjenu kuda vodi.

Jasno da Vučić računa na zamor materijala koji bi bio psihološki razumljiv, posebno u ovo zimsko i kišno vreme. Taj vetar duva u Vučićeva jedra i navodi ga na procenu da će opet moći da primiri i iscrpi energiju protesta i umiri javnost simboličkim prinošenjem žrtava – kaže Vukadinović.

Ali, zaključuje, nije sigurno da će Vučić opet uspeti. Vukadinović podsjeća na razne male pobune i reči koje se čuju s univerziteta koji sada drugim povodom prijeti štrajkom, riječi iz pozorišta ili od stručnih udruženja.

Otpor bi mogao da bude ne masovniji, ali – masivniji i širi nego što se Vučiću i njegovim savjetnicima učinilo na osnovu ranijeg blijedog protesta ispred Vlade u Beogradu. Donekle je Vučić potcijenio fluidno nezadovoljstvo raznih ljudi – smatra Vukadinović.

Blokade novosadskog suda nastavljaju se ovog četvrtka, vjerovatno i u petak. ProGlas je pozvao da cijela Srbija zastane u petak u 11:52. Biće to tačno tri sedmice od pada nadstrešnice. Stajaće se petnaest minuta za petnaest žrtava.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku