Sjednica Narodne skupštine Republike Srbije, zakazana za raspravu o budžetu, pretvorila se u fizički sukob između poslanika vlasti i opozicije, uz skandale, dobacivanja i razvijanje kontradiktornih transparenata. Incidenti su kulminirali nakon što su poslanici opozicije razvili transparente sa natpisima „Krvave su vam ruke“ i „Korupcija ubija“, dok su im poslanici vlasti uzvratili transparentima na kojima je pisalo „Žuti ološi“ i „Korupcija je vaše srednje ime“, prenosi Danas.
Napetost je eskalirala kada je ministarki Đurđević Stamenkovski iz ruku otet papir, nakon čega su se poslanici spustili iz svojih klupa. Obezbjeđenje je u početku uspjelo da smiri situaciju, ali se koškanje ubrzo nastavilo, a sala je postala poprište haosa.
Tokom meteža, sa galerije je spušten transparent „Žuti lopovi hoće rat, Srbija hoće rad“, što je izazvalo dodatno negodovanje i otimanje. U pokušaju da uvede red, predsednica Skupštine Ana Brnabić apelovala je na poslanike da se vrate raspravi o budžetu, upozoravajući da će neodržavanje sjednice dovesti do ekonomskih gubitaka, poput izostanka stranih investicija i nemogućnosti povećanja plata i penzija. Međutim, njen govor prekinut je zvižducima i dobacivanjima sa obje strane.
Novi incident izazvan je razvijanjem velikog opozicionog transparenta sa simbolom „krvave ruke“, aludirajući na tragediju na željezničkoj stanici u Novom Sadu, uz pozive na odgovornost vlasti. Kao odgovor, poslanici vlasti razvili su svoj transparent „Žuti lopovi“. Nakon što su tenzije dosegle vrhunac, dio poslanika napustio je salu, dok su ostali nastavili međusobno sukobljavanje.
Sednica je na kraju prekinuta, a rasprava o budžetu ostala je na čekanju. Pre izbijanja haosa, poslanici su uspjeli da prihvate ostavke ministara Gorana Vesića i Tomislava Momirovića, ali se dalji rad parlamenta odložio zbog nemogućnosti smirivanja situacije.

Komentariši