U Rusiji osuđena bivša saradnica RSE na četiri godine zatvora

post-img Foto: iStock
RTCG 26.11.2024. 14:05

Novinarka Nika Novak, bivša saradnica sibirske redakcije Radija Slobodna Evropa (RSE), osuđena je na četiri godine zatvora u sibirskom gradu Čiti. Informaciju je prenio Ruski servis RSE, pozivajući se na izvore bliske istrazi. Novak je proglašena krivom za “saradnju sa stranom organizacijom na tajnoj osnovi”, što je krivično djelo prema zakonodavstvu koje je Rusija usvojila 2022. godine.

Novak je uhapšena prošle godine u Moskvi, a zatim prebačena u Sibir, gdje je suočena sa optužbama koje se temelje na novim zakonima koji kriminalizuju saradnju sa stranim organizacijama. Ovaj zakon omogućava krivično gonjenje novinara i drugih pojedinaca koji prenose informacije stranim organizacijama. Izvori tvrde da su detalji suđenja tajni, a cjelokupan postupak označen je kao poverljiv.

Iako nije bio poznat razlozi za njeno hapšenje, organizacija za ljudska prava “Memorijal” prepoznala je Niku Novak kao političku zatvorenicu. Njeno suđenje izazvalo je zabrinutost među novinarima i ljudima iz oblasti ljudskih prava, koji smatraju da je Novak samo jedan u nizu novinara koji su postali meta represije zbog svog rada.

Nika Novak bila je angažovana u medijskom sektoru, radila je za ChitaMedia i bila glavna urednica portala Zab.ru. Tokom 2022. godine, Novak je takođe učestvovala u emisijama “Sibirske realnosti” na Radiju Slobodna Evropa, što je još jedan razlog zbog kojeg je bila izložena optužbama.

Njen slučaj simbolizuje sve veće napade na novinare i medijske radnike u Rusiji, gdje sloboda medija postepeno nestaje pod težinom sve strožih zakona i represivnih mjera vlasti.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku