Sjeverna Makedonija uveliko se nalazi u izbornoj kampanji, koja se, poslednjih dana, zahuktava. Da će početak proljeća obilježiti politička kampanja bilo je jasno kada je predsjednik Sobranja, Jovan Mitreski, raspisao izbore, prvi krug predsjedničkih za 24. april, a drugi krug, zajedno sa parlamentarnim, parlamentarnim, za 08. maj.
-Vjerujem da će u izbornom periodu koji predstoji sve nadležne institucije, kao i svi uključeni subjekti, dati svoj doprinos da imamo fer i demokratski izborni proces, na nivou kakav zaaslužuje jedna demokratska država, članica NATO-a, država koja je na putu ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji – izjavio je tada Mitreski u Skupštini.
Izbore će organizovati tehnička vlada, na čelu sa tehničkim premijerom Talatom Džaferijem, izabrana 28. januara 2024. godine, 100 dana prije izbora.
Predstojeći predsjednički izbori biće najneizvjesniji u posljednje vrijeme, jer će građani imati široki spektar kandidata, od ljevice pa do krajnje desnice. Ukupno je sedam kandidata i kandidatkinja, što je najveći broj još od predsjedničkih izbora 1999. godine, kada ih je bilo šest.
Aktuelni predsjednik države i kandidat vladajućeg Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) Stevo Pendarovski, koji se bori za drugi petogodišnji mandat, jedan je od dva najozbiljnija kandidata.
-Očekujem da će u prvom krugu glasovi biti podijeljeni na nekoliko partija i ne očekujem da bilo ko ima šanse da pobijedi u prvom krugu, ali očekujem da uđem u drugi krug i na kraju dobijem izbore – rekao je Pendarovski na otvaranju Centralnog izbornog štaba u Skoplju.
Pored Pendarovskog, prema posljednjim istraživanjima najveće šanse za predsjednički mandat daju se Gordani Siljanovskoj-Davkovoj, kandidatkinji glavne opozicijske stranke VMRO-DPMNE i njihove koalicije, koja se kandidovala i na predsjedničkim izborima 2019. godine.
U igri za novog predsjednika Sjeverne Makedonije su i aktuelni ministar vanjskih poslova Bujar Osmani iz Demokratske unije Albanaca, koja je dio vladajuće koalicije i Arben Taravari iz opozicijske Albanske partije.
Za novog predsjednika Sjeverne Makedonije kandidovali su se i gradonačelnik Kumanova Maksim Dimitrievski, kandidat Pokreta ZNAM – Za našu Makedoniju i predsjednik opštine Karpoš u Skoplju Stevčo Jakimovski, kandidat Građanske opcije za Makedoniju (GROM) kao i profesorica prava Biljana Vankovska, koja se kandiduje ispred stranke Levica.
Dosadašnju kampanju obilježila je retorika podjela i polarizacija. Prvi krug predsjedničkih izbora biće svojevrsni test partija za parlamentarne izbore jer se drugi krug, koji je gotovo izvjestan, održava zajedno sa parlamentarnim.
Ključ drugog kruga predsjedničkih izbora će imati albanske partije, čiji kandidati vjerovatno neće ući u drugi krug, ali od njihove podrške će umnogome zavisiti konačan ishod.
Za sada, prema najnovijim istraživanjima, Osmani i Taravari su izuzetno blizu, sa tim da blagu prednosti ima kandidat Demokratske unije Albanaca.
Od izuzetne važnosti jeste stari zahtjev albanskih partija, koji se ponavlja i u ovoj kampanji, da predsjednik Sobranja bude biran uz dvotrećinsku većinu glasova. Na ovaj način Albanci u Sjevernoj Makedoniji žele da dođu do scenarija u kome će Albanac biti na čelu zakonodavne vlasti. Kako će se dvije najveće političke partije, SDSM i VMRO DPMNE odrediti prema ovom zahtjevu u velikoj mjeri može uticati na podršku albanskih birača u drugom krugu predsjedničkih izbora.
Uporedo sa kampanjom za predsjedničke, otpočela je i kampanja za parlamentarne izbore. Na tim izborima će učestvovati 17 izbornih lista, a pet koalicija i tri partije su predale liste u svih šest izbornih jedinica.
Ankete predviđaju da će koalicija najveće konzervativne, trenutno opozicione partije VMRO DPMNE osvojiti najveći broj mandata u parlamentu sa 120 mjesta.
Kako će nakon izbora teći pregovori za formiranje nove vlade, ostaje da vidimo. Sve u svemu, interesantno političko proljeće u Sjevernoj Makedoniji će se definitivno nastaviti.
Komentariši