ANTI/PREPORUKE Jovana Damjanović: Zima je za Gospodara prstenova, Hobita i Harija Potera

post-img Jovana Damjanović
autor-img 24KROZ7 28.10.2024. 14:40

Jovana Damjanović rođena je 29. aprila 1997. godine. Osnovne je završila na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Crne Gore u Podgorici. Novinarka je BIRN Crna Gora.

Šta čitate ovih dana, a šta biste preporučili našoj čitalačkoj publici?

Nažalost, ovih dana čitam autobiografiju Metjua Perija „Prijatelji, ljubavnici i Velika Strašna Stvar“. Kažem nažalost jer sam knjigu kupila očekujući da shvatim malo bolje poziciju osobe koja koristi droge ili alkohol u oporavku, a oduvana sam rich white supremacy nesviješću.

Volim Prijatelje, nekako mi je draga serija, čak mi je Čendler Bing bio jedan od omiljenih likova, može biti i da me je to povuklo da je kupim. Međutim, Metju Peri u knjizi (koju ne mislim da piše čistog uma) pokazuje koliki je narcis, egoista, sklon ekstremnom samosažaljenju, sebičan i između ostalog strašno zavidan. Njegov tretman „prijatelja i ljubavnica“ nakon što ga izvuku iz relapsa je ogavan, i vrlo jasno govori da je toga svjestan.

Svi ljudi koji imaju problem sa zavisnošću mogu da se liječe, samo je njegova borba najteža, najgora i ne može se prevazići – on bi se mijenjao sa beskućnikom, čovjek koji je porastao sa srebrnom kašikom u ustima. Ovaj siže je ujedno i ogromna antipreporuka. Knjiga je gubljenje vremena, i voljela bih da sam od osoba koja može da ostavi knjigu kad ukapira da neće biti ništa bolja, ali ću ipak završiti ovih tridesetak strana.

S druge strane, topla preporuka za knjigu Takašija Hiraide, Gošća, koja govori o mladom bračnom paru u Japanu 80ih godina prošlog vijeka, za vrijeme recesije. Oni žive u iznajmljenoj kućici u Tokiju, i nekako su se otuđili, zasitili jedno drugog. Sve se progresivno mijenja kada počne da ih posjećuje komšijska mačka Ćibi.

Za mene, osim načina opisivanja mrtve i žive prirode i pažljivog portreisanja emocija sveznajućeg naratora, kako samo pjesnici umiju – a Hiraide je primarno pjesnik, najveći utisak je ostavila postavka do kog nivoa jedna sasvim mala stvar može da promijeni odnos dvoje ljudi i kako može da ih poveže na nivou kog nisu ni svjesni. 10/10, očekujte ozbiljan, emotivan preokret.

Koji film ste posljednji pogledali, a koji smatrate izborom za dobro provedeno veče?

Posljednji film koji sam pogledala je „Sa nama se završava“, i opet negativno počinjem odgovor na pitanje. Površno obrađena preozbiljna tema, očigledno je bio krupan zalogaj. Partnersko nasilje, i to fizičko nasilje, odvija se negdje u prošlosti među roditeljima, dok glavna uloga ne osvijesti da je i ona fizički zlostavljana ali to potiskuje skoro do pred kraj filma, pa na kraju patetično kaže dok ljulja svoju novorođenu ćerku ,,sa nama se završava“.

Potrošili su se na neke vrlo nebitne scene, čak je bilo viška likova, a onda su izlazak iz kruga nasilja glavne junakinje strpali u 10 minuta, gdje ona tik po zlostavljanju trči drugom muškarcu u zagrljaj. Pa čak postoji i pokušaj pravdanja nasilja (iako se eksplicitno tvrdi da to nasilnika ne opravdava) da je glavni junak slučajno ubio brata kao dijete i da nikad nije bio isti. Pokušaj da se malo progura i anti oružje kampanja. Jedino što su dobro uradili je – glavni junak je dobrostojeći hirurg, pa pokazuje da klasa nema veze sa nasiljem. „Maid“ je Netfliksova serija koja je odlično obradila problematiku kojom pokušavaju da se bave u ovom filmu – jedna sezona, deset epizoda, ozbiljna preporuka.

Filmovi koje obožavam, a pogotovo zimi, trilogija Gospodar prstenova i Hobit (oba), svaki Harry Potter, ali i Avatar. Mada više volim serije.

Koji album ili izvođača volite da slušate ovih dana, ali i inače?

U posljednje vrijeme dosta slušam Hoziera, Meta Maltesea i Billie Eilish (uvijek). Mada moram priznati da zadnjih par dana svaki dan makar jednom pustim APT koju izvode Bruno Mars i ROSE. Iskreno sve mi to zavisi od raspoloženja.

Koju ste seriju posljednju bindžovali, a koju biste mogli uvijek iznova da gledate?

Još gledam House of Cards koja mi je stvarno odlična, nego ja kasnim sa gledanjem. Paralelno gledam Shogun, za koju mi se u prvoj polovini sezone servira zašto sve one nagrade. Uvijek bih iznova gledala Game of Thrones, čak sam je proljetos ponovo pogledala, čekajući novu sezonu House of the Dragon.

Željno iščekujem i da vidim šta će nam donijeti druga sezona korejske serije „Squid game“.

Koje onlajn naloge na društvenim mrežama najviše pratite i zbog čega?

Ja stvarno, stvarno pratim svašta. Prije svega za zabavu pa tek onda za informisanje. Tako da sam ipak sklonija da skrolujem tik-tok do besvijesti nego da se zaista posvetim bilo kakvom sadržaju pojedinačno.

Preplavljeni smo sadržajem. Šta biste posavjetovali naše čitaoce da zaobilaze ovih dana?

Podgorički vremeplov i ostala svratišta dokonih.

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Stav" nijesu nužno i stavovi redakcije 24kroz7

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku