Mostovi su oduvijek imali veliki značaj za ljude. Zahvaljujući njima razvio se saobraćaj, trgovina, društveni život u svakom smislu. Oni su često predstavljali graditeljska čuda svoga vremena. Mnogi graditelji su dostigli i značajne umjetničke domete. U našoj zemlji ima dosta starih, lijepih, vješto sagrađenih i s posebnom posvetom napravljenih mostova. Svako od vas bi sigurno imao drukčiju listu najinteresantnijih mostova u Crnoj Gori, a ovo je moja:
Most na Moštanici
Ovo je najstariji sačuvani most u Crnoj Gori. Od Nikšića, u pravcu Vilusa, udaljen je samo 6 kilometara. Ni izbliza nije prepoznat u mjeri u kojoj zaslužuje. Smatra se da most datira iz III vijeka i da su ga sagradili Rimljani, pa je u narodu poznat i kao „Rimski most“.
Carev most
I Carev most se nalazi na teritoriji optine Nikšić, na starom putu Nikšić–Danilovgrad. Njegova izgradnja je završena 1896. godine i smatra se „čudom neviđenim“ toga doba. Zbog problema koje je plavljenje ovog područja predstavljalo stanovnicima, angažovan je najbolji stručnjak toga doba, Josip Slade. Dugačak je 269 metara, a najveća visina mosta dostiže 13 metara. Ruski Car Aleksandar III novčano je pomogao da se most izgradi, te je po njemu i dobio ime.
Most na Đurđevića Tari
Ovo je sigurno najpoznatiji most na teritorije naše zemlje, posebno kad su turisti u pitanju. Razlog za to je njegova visina, izgled, a i dobra lokacija. Most je izgrađen i pušten u saobraćaj 1940. godine. U tom momentu je bio najveći betonski lučni automobilski most u Evropi. Tokom Drugog svjetskog rata je djelimično srušen, ali je obnovljen odmah po završetku rata. Odavno je zreo za kompletnu rekonstrukciju koja se najavi s vremena na vrijeme. Popularnost mu je porasla zbog brojnih raftera koji splavare Tarom. Pogled odozdo, sa nivoa rijeke, je takođe spektakularan.
Danilov most na Mrtvici
Kameni most preko rijeke Mrtvice je izgrađen na nepristupačnim terenu, sredinom XIX vijeka. Kanjon Mrtvice je jedna od najpopularnijih lokacija za ljubitelje prirode u našoj zemlji, a zaustavljanje i fotografisanje pored Danilovog mosta je nezaobilazna rutina. Most je sagrađen po nalogu Knjaza Danila. Posvetio ga je svojoj majci.
Danilov most u Rijeci Crnojevića
I ovaj prelijepi kameni most sagrađen je u vrijeme knjaza Danila, 1853. godine. Izgrađen je preko rijeke Crnojevića i povezuje naselje Rijeka Crnojevića sa Obodom. Dugačak je 43 metra. Njega je knjaz Danilo posvetio svome ocu.
Most iznad Male rijeke
Ovo je jedini željeznički most na ovom spisku. Nalazi se na pruzi Beograd–Bar, nedaleko od Bioča, u mjestu Klopot. Rezultat je ogromnog neimarskog pregnuća. Privlači izuzetnu pažnju od njegove izgradnje, 1972. godine. Visok je 200 metara i smatra se najvišim željezničkim mostom u Evropi, a jedno vrijeme je bio i u svijetu. U međuvremenu su se u Indiji i Kini sagradili mostovi koji su ga pomjerili s te pozicije, ali mu nisu oduzeli ništa od njegove savršenosti.
Most na Pivi
O ovome se mostu ne zna onoliko koliko bi trebalo. Na prvi pogled ne privlači preveliku pažnju. Većinom je meta fotografa Piva zbog svoje tirkizne boje. Ali, kad se čuje glas struke, mijenja se mišljenje. Naime, ovaj most, nije bilo nimalo lako sagraditi. “Konstruktivno most čine dva konzolna prepusta koje na sredini dijeli dilataciona razdjelnica” – rekao mi je građevinski inženjer. Most je sagrađen 1968. godine, a oplata za most je koštala mnogo u to vrijeme. Svaki Pivljanin će reći da je ovo najljepši most u zemlji, ako ne i u svijetu.
Most na Moračici
Među mostovima u našoj zemlji koji privlače pažnju pogleda, kamera, telefona i fotoaparata, kako naših ljudi, tako i onih koji dođu sa strane ovaj je najmlađi. Nalazi se nedaleko od Bioča i dio je dionice autoputa Podgorica–Mateševo. Visok je 175 m, a u dijelu gdje se nalazi iznad Morače čak 205. Pratila sam sa okolnih uzvišenja napredovanje mosta. Od kad je završen prešla sam preko njega mnogo puta, ali monumentalnost mosta se vidi samo sa distance.
Ima i Podgorica dosta mostova. Mnoge od njih prate zanimljive priče, ali o njima ću nekom drugom prilikom.
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Stav" nijesu nužno i stavovi redakcije 24kroz7
Komentariši