Povodom dešavanja u Tuzima i pokušaja da se čitava situacija predstavi kao problem koji navodno dolazi od Albanaca, želim jasno poručiti nekoliko stvari.
Opet su se javili “najveći zaštitnici” crnogorske zastave; isti oni koji su 30 godina pljačkali Crnu Goru, uništavali institucije, širili kriminal i korupciju, dok danas pokušavaju glumiti najveće patriote i dijeliti lekcije drugima o državi i simbolima.
Ironično je da upravo oni koji danas najviše viču o “odbrani države” nijesu branili ni pravdu, ni zakon, ni građane kada je to bilo najpotrebnije. Branili su samo svoje interese i privilegije.
Danas pokušavaju da problematizuju Albance iz Tuzi, narod koji je bio među najvažnijim faktorima nezavisne i građanske Crne Gore. Bez Albanaca ne bi bilo ni referenduma 2006. godine, ni nezavisne Crne Gore, ni te zastave kojom danas mašu oni koji su državu godinama uništavali iznutra.
Posebno je licemjerno kada upravo ti krugovi danas pokušavaju predstavljati sebe kao zaštitnike suživota, a godinama su ćutali kada su Albanci imali probleme zbog svojih nacionalnih simbola.
Treba podsjetiti javnost koliko puta su Albanci u Tuzima i širom Crne Gore bili kažnjavani, legitimisani ili pritiskani zbog isticanja albanske zastave i obilježavanja 28. novembra. Mnogi koji danas dijele lekcije o patriotizmu tada nijesu rekli nijednu riječ u zaštitu osnovnih prava Albanaca.
I sam sam to osjetio kao dijete, kada su u osnovnoj školi pokušali da me izbace samo zato što sam slavio 28. novembar sa albanskom zastavom. Tada nijesam vidio ove današnje “velike patriote” da stanu u zaštitu prava jednog učenika da slobodno izrazi svoj identitet.
Danas, osim političkih napada i pokušaja targetiranja Albanaca, svjedočimo i otvorenom govoru mržnje i prijetnjama na društvenim mrežama, gdje se Albanci vrijeđaju na nacionalnoj osnovi, nazivaju pogrdnim imenima i poziva se čak na njihovo “istrebljenje”. To nije sloboda govora; to je ozbiljan oblik nacionalne i etničke mržnje koji mora biti sankcionisan od strane nadležnih institucija.
Zabrinjava ćutanje mnogih koji se danas predstavljaju kao veliki zaštitnici države, a ne oglašavaju se kada se Albancima javno prijeti i kada se širi mržnja prema jednom narodu.
Zato danas niko nema pravo da Albance predstavlja kao problem ili prijetnju Crnoj Gori.
Albanci nijesu protiv Crne Gore; naprotiv. Albanci su među onima koji su najviše doprinijeli njenoj nezavisnosti, multietničkom skladu i evropskom putu. Ali isto tako, Albanci neće dozvoliti da budu targetirani, vrijeđani ili ponižavani samo zato što ponosno čuvaju svoj identitet i svoje simbole.
Crna Gora nije privatna država nijedne partije, nijednog bivšeg režima niti lažnih patriota. A Tuzi nijesu ničija meta za političke manipulacije, podjele i širenje mržnje prema Albancima.
Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Stav" nijesu nužno i stavovi redakcije 24kroz7
Komentariši