Muzičarka Margita Stefanović (1959-2002), poznata po svojoj izuzetnoj ličnosti i doprinosu kao klavijaturistkinja benda Ekatarina Velika, dobila je priznanje od autora izložbe fotografija “Magi – Kad krenem ka”, Zorice Kojić i Dragana Ambrozića.
Kojić je za Tanjug izjavila da je Stefanović, zbog svoje neosporene izuzetnosti, postala važan član grupe Ekatarina Velika, unoseći svoj pečat u muziku koja je ostavila dubok trag.
– Mladenović je, sa svojom erudicijom, tražio jednako izuzetnu ličnost kako bi zajedno stvorili muziku koja je postojala samo u njegovoj mašti. Kada se pojavila Magi sa svojim znanjem, virtuozitetom i osjetljivošću, nastala je konačno prava EKV – istakla je Kojić.
Izložba “Magi – Kad krenem ka”, koja je otvorena na platou ispred Umjetničkog paviljona “Cvijeta Zuzorić”, predstavlja život i djelo Margite Stefanović kroz 113 fotografija autora Goranke Matić, Srđana Vejvode, Gorana Vejvode i Aleksandra Kujučeva. Fotografije obuhvataju period od prije ulaska Stefanović u bend Katarina II 1982. godine, pa do poslednjeg albuma EKV “Neko nas posmatra” iz 1993. godine.
Osvrćući se na intimne detalje života članova benda, Kojić je istakla da su željeli da izložba ostane u okvirima dostojanstva pojedinaca.
– Margita je nosila svoj krst, a ipak nikoga nije uznemiravala. Sa mnogo ljubavi i dostojanstva prema svojoj okolini živjela je i radila, zaslužuje da je pamtimo kao divnu ličnost – naglasila je Kojić.
Ambrozić je dodao da je Stefanović bila ne samo fantastična umjetnica već i ključna figura na muzičkoj sceni, te da je izložba pokušaj da se ponovo istakne njen doprinos.
– Izložba “Magi – Kad krenem ka” je pokušaj da se Beogradu vrati autentična junakinja, koja je uticala na generacije muzičara i mladih koji su odrasli uz njenu muziku – naglasio je Ambrozić.
Kao dio proslave 60 godina Doma omladine Beograda, izložba se ističe kao pokušaj revalorizacije rok kulture kroz priču o jednoj izuzetnoj umjetničkoj ličnosti.
Nakon pažljivog odabira fotografa, Kojić je izjavila da su se susreli sa izazovom odabira između stotina fotografija, birajući one koje najbolje oslikavaju Stefanović i njen uticaj na bend.
Ambrozić je dodao da su odabrani fotografi imali poseban odnos prema Margiti, čime su fotografije bile natopljene emocijama.
Govoreći o značaju pjesama EKV-a, Kojić je istakla da je Stefanović svojim doprinosom postavila nove standarde u rok muzici, koristeći svoje klasično muzičko obrazovanje kako bi inovirala zvuk benda.
– Margita je bila srž EKV-a. Bez njenih klavijatura, pjesme bi bile potpuno drugačije. Njeno muzičko obrazovanje donijelo je sofisticiranost u aranžmane, čineći ih izdržljivim i relevantnim i danas – zaključila je Kojić.
Ambrozić se složio dodajući da su pjesme EKV-a i dalje svježe i moderne, zahvaljujući upravo ovakvom pristupu.
– Novi talas je u našoj zemlji postavio temelje za modernu muziku, pokazujući da muzika može biti više od zabave, već i nosilac dubokih istina – dodao je Ambrozić.
Podsjetivši na izazove s kojima se Stefanović suočavala kao žena u muzičkoj industriji, Kojić je istakla njenu snagu i posvećenost umjetnosti kao izvor inspiracije.
– Margita je bila žena koja je uspjela da se nametne svojim talentom i posvećenošću umjetnosti, ostavljajući neizbrisiv trag u muzičkoj istoriji naše zemlje – zaključila je Kojić.
Komentariši