Godišnjica ubistva Slavka Ćuruvije, 25 godina kasnije niko nije iza rešetaka

post-img Foto: RTS, Slavko Ćuruvija
R.B. 11.04.2024. 08:58

Danas se navršava 25 godina od ubistva novinara i izdavača Slavka Ćuruvije (1949 – 1999).

Na današnji dan 1999. godine, ubijen je Slavko Ćuruvija, novinar, urednik i vlasnik listova „Dnevni telegraf“ i „Evropljanin“. Ćuruvija je ubijen tokom NATO bombardovanja, u haustoru zgrade u kojoj je stanovao u centru Beograda. Ubice su u Ćuruviju s leđa ispalile 17 metaka.

Apelacioni sud u Beogradu, u februaru ove godine, pravosnažno je oslobodio četvoricu nekadašnjih radnika Državne bezbjednosti od optužbi za učešće u ubistvu, prenosi RTS.

-Činjenica da je Ćuruvija bio kritičar tada aktuelne vlasti, za ovaj Sud nije sporna, ali s obzirom na to da je u odnosu na okrivljene donijeta oslobađajuća presuda, to se Sud nije ni mogao upuštati u motive izvršenja ovog krivičnog djela-, navodi se u saopštenju Apelacionog suda objavljenog na sajtu te institucije.

Drugostepeni sud je ispitao svjedoke koje prvostepeni nije, ali su se neki od njih izjašnjavali samo o informacijama koje su od nekoga čuli, te je ovaj sud zaključio da su iskazi pojedinih svjedoka iz istrage nepouzdani i da se ne mogu sa sigurnošću prihvatiti kao istiniti.

Slavko Ćuruvija fondacija saopštila je da je šokirana odlukom Apelacionog suda da oslobodi nekadašnje pripadnike Resora državne bezbjednosti optužene za ubistvo Ćuruvije i istakla da je ova presuda duboko uznemirila njegovu porodicu, prijatelje, kolege i poštovaoce.

U trenutku ubistva Slavka Ćuruvije, ministar informisanja u tadašnjoj Vladi Srbije premijera Mirka Marijanovića, bio je aktuelni predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.

Decembra 2013. godine Vučić, koji je tada obavljao funkciju potpredsjednika Vlade, obećao je da će podnijeti ostavku ukoliko Ćuruvijino ubistvo ne bude razriješeno.

Kako je „Vreme” ranije pisalo ubistvu novinara Slavka Ćuruvije prethodila je medijska priprema. Pet dana uoči ubistva, u dnevnom listu Politika Ekspres objavljen je tekst pod nazivom „Ćuruvija dočekao bombe“, koji je zatim pročitan u Drugom dnevniku RTS-a. U tom tekstu, Ćuruvija je označen kao izdajnik koji podržava bombardovanje Srbije.

Medijski linč uoči zločina Ćuruvija nije shvatio ozbiljno, kao u inat, tih dana je sa svojom partnerkom, poput slobodnog građanina, šetao najprometnijim prijestoničkim ulicama.

Naime, DB je Ćuruviju u stopu pratila do pred samu egzekuciju da bi ubice imale „čistu metu”, a onda je sve učinila da zametne tragove, uništi dokaze, istragu usmjeri u drugom pravcu, zastraši svjedoke, kompromituje ili čak pokuša da ubije one koji su imali hrabrosti da nalogodavce i ubice privedu pravdi.

Slavko Ćuruvija je rođen u Zagrebu, 9. avgusta 1949. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Od 1986. godine, radio je u listu Borba. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao preko urednika unutrašnjopolitičke rubrike, do pozicije glavnog i odgovornog urednika.

Godine 1994, zajedno sa Momčilom Đorgovićem, osnovao je list „Nedeljni telegraf”, a dvije godine nakon toga njih dvojica su osnovali „Dnevni telegraf”.

Slavko Ćuruvija je ubijen dok je bio urednik i vlasnik magazina „Evropljanin”, koji je osnovao 1998. godine.

24kroz7

POVEZANI ČLANCI

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku