Budućnost štampanih medija: Hoćemo li i dalje čitati novine 2051. godine

post-img Foto: Pixabay
Dnevnik 11.05.2024. 07:58

U utorak su se čitaoci prestižnog New York Timesa dočepali 60.000. broja novina. Godišnjica je posebna jer dokazuje da je štampa uspjela da opstane uprkos pojavi novih tehnologija. Urednici optimistično predviđaju da će u ovom obliku nastaviti objavljivati ​​i sljedećih trideset godina.

U New York Timesu su posebno oprezni kada proslavljaju prekretnice specijalnog izdanja, jer ih ima 50.000. broj je proslavljen godinu dana prerano. Grešku je četiri godine kasnije otkrio Aaron Donovan, 24-godišnji novinar pripravnik čiji je posao uključivao ažuriranje broja izdanja. Otkrio je da je greška nastala kada je broj ispravljen na 15.500 umjesto sa 14.999 na 15.000. Greška u brojanju ostala je skrivena 101 godinu.

Allan M. Siegal, koji je bio glavni urednik 1999. godine, donio je odluku da ispravi grešku za Novu godinu. Novine izdate 31. decembra 1999. godine bile su pod brojem 51.753, a sjutradan, 1. januara 2000. godine, izdalte su novine pod brojem 51.274, što je bio povratni dokument. –

– Bio je to jedan od onih trenutaka kada sam se pitao šta bi se dogodilo da… ali ispalo je mnogo zanimljivije nego što sam očekivao – objasnio je Aaron Donovan nakon 24 godine. Njegova prva računica pokazala je da broj dana koji su prošli od osnivanja lista ne odgovara broju broja tog dana.

Iako se današnji brojevi izdanja ažuriraju automatski, Donovan i dalje čuva proračune iz 1999. godine. –

– Možda bi bilo dobro ponoviti ih. Moj metod je bio da izvršim provjere na licu mjesta i otkrijem gdje se greška dogodila, tako da trenutno ne mogu garantovati sa sigurnošću za sva privremena izdanja -rekao je Donovan.

New York Times je uvjeren da će u budućnosti moći otvoriti 70.000. novinsko izdanje. – Radujem se izdanju broja 70,000. Ako se vijesti ne počnu širiti spajanjem uma, moći ću ga osjetiti kao opipljiv predmet, okretati stranicu po stranicu i savijati je po potrebi, što se ne može učiniti na ekranu -rekao je. Prema njegovim proračunima, to će se dogoditi u subotu, 29. aprila 2051. godine.

Profesor novinarstva na Fakultetu društvenih nauka u Ljubljani Marko Milosavljević sumnja da će Njujork tajms i za 30 godina izlaziti u papirnoj formi.

– Trendovi u ovoj oblasti su posljednjih godina prilično radikalni, naime njihovo štampano izdanje propada. Velik dio prihoda dolazi od digitalnog izdanja, koje se koristi za prodor na globalno tržište. Targetira  uglavnom  engleska populacija iz bogatijeg i obrazovanijeg sloja – objasnio je Milosavljević.

Njihovu prednost vidi uglavnom u ponudi različitih sadržaja koji privlače različite čitataoce. Aktivni su u sportu, stvaranju križaljki i slagalica, a posebno je popularna i njihova rubrika s receptima.

Novine na prostorima bivše Jugoslavije takođe se suočavaju s problemom pada tiraža štampe.

– Činjenica je da štampana izdanja predstavljaju ogromne fiksne troškove za novinske kuće. Ulazak na tržište zahtijeva ogromna finansijska ulaganja. Danas su novine na neki način taoci svog lista – rekao je Milosavljević i dodao da je ključni problem izuzetno mali broj proizvođača papira u Evropi. – Papir je već rezervisan i unaprijed kupljen u ogromnim količinama. Dosta toga se koristi i za pakete i usluge kompanija poput dostava, gdje je sve veća potražnja za papirom u obliku ambalaže – objasnio je. Problemi se javljaju i sa distribucijom i dostupnošću novina u prodavnicama.

Milosavljević ističe da će, ukoliko štampana izdanja opstanu, vjerojatno biti usmjerena na specijalizovanu publiku i posebne prilike.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku