Istraživanje DAMAR-a: Apstinenti kao ključni faktor za ishod izbora u Podgorici

post-img Agencija za ispitivanje javnog mnjenja „Damar“
autor-img 24KROZ7 01.09.2024. 20:25

Apstinenti predstavljaju značajan demokratski potencijal crnogorskog društva, a njihova eventualna (de)motivacija mogla bi imati presudan uticaj na ishod predstojećih lokalnih izbora u Glavnom gradu, navodi se u saopštenju Agencije za ispitivanje javnog mnjenja „Damar“.

„Damar“ je, u okviru serije od pet istraživanja sprovedenih uoči izbora u Podgorici, kreirao profil crnogorskog apstinenta, nastojeći da odgovori na pitanje ko su oni koji odlučuju da ne izađu na birališta. Prema prikupljenim podacima, žene češće apstiniraju nego muškarci, čineći u prosjeku 55,7 odsto od ukupnog broja apstinenata.

Analiza je pokazala da u Podgorici, kao i na državnom nivou, najviše apstiniraju osobe sa srednjim obrazovanjem, dok čak svaki peti građanin sa visokim obrazovanjem ne namjerava da glasa na predstojećim izborima. Posebno je uočljivo da su apstinenti najčešće mladi ljudi, starosne dobi od 18 do 30 godina, te oni koji žive u urbanim sredinama Glavnog grada.

Kada je u pitanju socioekonomski status, 61 odsto apstinenata u Crnoj Gori je zaposleno, pri čemu najveći broj njih radi u privatnom sektoru (70 odsto). Slijede penzioneri sa 19,5 odsto, dok studente čini 13,5 odsto apstinenata.

Podaci „Damara“ ukazuju na to da bi rješavanje socijalnih pitanja kao što su zapošljavanje, obrazovanje i zdravstvo moglo motivisati 21 odsto apstinenata da izađu na izbore. Povjerenje u iskrenost i integritet političkih lidera motivisalo bi 13,5 odsto apstinenata, dok bi jasno izražavanje političkih stavova o nacionalnim pitanjima privuklo 12 odsto apstinenata na birališta. Reforma pravosuđa i borba protiv korupcije bi motivisali 10,5 odsto apstinenata, dok bi ponuda političkih programa motivisala 9% njih. Konačno, uvjerenje da njihov glas može donijeti konkretne promjene podstaklo bi 8,5 odsto apstinenata da glasaju.

Pored ovih podataka, „Damar“ je kroz istraživanja ispitivao i medijske, političke i međunarodne preferencije apstinenata, kao i njihove stavove o identitetskim, ekonomskim i socijalnim pitanjima, te šta bi ih eventualno motivisalo da podrže određenu političku opciju.

Ukupna veličina uzorka u svim istraživanjima iznosila je 4.522 ispitanika, sa pojedinačnim veličinama uzoraka u rasponu od 800 do 1.100 ispitanika.

Ovi rezultati ukazuju na značajnu ulogu koju apstinenti mogu imati u oblikovanju političkog pejzaža Podgorice, te da će njihova odluka o izlasku ili ostajanju kod kuće biti od ključnog značaja za ishod predstojećih izbora.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku