Raste broj napada na novinare

post-img Foto: iStock
Izvor: Pobjeda 22.09.2024. 09:45

U prvih šest mjeseci ove godine, napadi i prijetnje nad novinarima u Crnoj Gori postali su ozbiljan izazov za sigurnost medijskih radnika. Prema podacima Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT), u tom periodu je pred osnovnim tužilaštvima formirano šest predmeta zbog prijetnji i nasilja nad novinarima, dok je Uprava policije evidentirala sedam napada na medijske radnike i medijske kuće, što jasno ukazuje na učestalost ovih incidenata.

Ovi slučajevi su obuhvaćeni sedmim Izvještajem o radu Komisije za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama prijetnji i napada na novinare. Od ukupno šest predmeta pred VDT-om, dva su formirana protiv poznatih osumnjičenih za krivično djelo ugrožavanje sigurnosti, dok su ostali predmeti još u fazi izviđaja. U tri slučaja, prijave su podnijeli novinari, ali identitet počinilaca još uvijek nije utvrđen, dok je jedan događaj kvalifikovan kao prekršaj.

Osim ovih podataka, izvještaj bilježi i optužni prijedlog protiv Đ.T. zbog prijetnji novinaru Antene M, uz dodatne optužbe za nelegalno posjedovanje oružja. Takođe, zabilježeni su slučajevi zastarjelih predmeta, poput prijave ugrožavanja sigurnosti novinara TV “Vijesti”, gdje je Osnovni sud u Podgorici odbacio optužnicu zbog nastupanja apsolutne zastarjelosti.

U evidencijama Uprave policije, zabilježeno je sedam događaja u kojima su napadnuti novinari ili medijske kuće. Dva slučaja su okarakterisana kao krivična djela koja se gone po službenoj dužnosti, od kojih je jedno riješeno, dok je drugi još uvijek u fazi istraživanja. Zabrinjavajuće je što za tri događaja, državni tužilac nije našao elemente krivičnog djela, dok su u dva slučaja podignuti prekršajni postupci zbog narušavanja javnog reda i mira.

Dok se većina ovih napada još uvijek nalazi u fazi istrage, ozbiljan problem ostaje nedostatak napretka u nekim od najtežih slučajeva, poput ubistva urednika “Dana” Duška Jovanovića. Uprkos brojnim istragama, saslušanjima i pretragama, nepoznati izvršioci ovog brutalnog zločina i dalje su na slobodi.

Posebno zabrinjava to što ni napad na novinara RTCG portala Tufika Softića nije rasvijetljen, uprkos naporima policije i tužilaštva. Ovaj slučaj, kao i mnogi drugi, ukazuje na sporost pravosudnog sistema u zaštiti novinara i medijskih radnika, koji se svakodnevno suočavaju sa prijetnjama i nasiljem.

Vlada Crne Gore uključila je ove podatke u Prilog za redovni godišnji izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori, što potvrđuje da je sigurnost novinara i dalje ključni izazov za crnogorsko društvo. Očigledno je da su neophodni brži i efikasniji mehanizmi zaštite, kako bi novinari mogli obavljati svoj posao bez straha za svoju sigurnost.

Kako napadi na novinare ostaju aktuelni, neophodno je da se pooštre kazne i ubrzaju istrage, jer sloboda medija ne može biti održiva bez adekvatne zaštite novinara i medija.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku