Putinov recept za očuvanje vlasti: Represija i manipulacija

post-img Vladimir Putin – Reuters/ Sputnik/Gavriil Grigorov/Pool
Izvor: N1 11.08.2024. 10:41

Prije tačno 25 godina, Vladimir Putin je stupio na čelo Rusije, započevši jedan od najdužih i najkontroverznijih političkih mandata u savremenoj istoriji. Kada je 9. avgusta 1999. godine imenovan za premijera, malo ko je mogao pretpostaviti da će njegova vlast trajati četvrt vijeka. Tokom ovog perioda, Putin je uspio da transformiše Rusiju iz zemlje sa višestrukim centrima moći u najjaču personalizovanu diktaturu na svijetu.

Putinov uspon na vlast: Od premijera do predsjednika

Putinov put ka vlasti započeo je u turbulentnim vremenima za Rusiju, koja se suočavala sa ekonomskim i političkim krizama nakon raspada Sovjetskog Saveza. Njegovo imenovanje za premijera 1999. godine došlo je u ključnom trenutku, a samo nekoliko mjeseci kasnije, 2000. godine, postao je predsjednik Rusije. Njegova inicijalna popularnost brzo je rasla, zahvaljujući njegovom imidžu odlučnog lidera koji može donijeti stabilnost i red.

Konsolidacija moći: Putinova strategija upravljačke kontrole

Jedan od ključnih aspekata Putinove vladavine bio je sistematsko slabljenje i eliminacija drugih centara moći unutar zemlje. Politikolog Mihail Komin objašnjava da je Putinovo prvo veliko djelovanje bilo ukidanje regionalne autonomije. Tako je Putin postavio svoje ljude na čelna mjesta svih regionalnih vlasti, čime je centralizovao vlast u Moskvi i smanjio mogućnost lokalnih otpora.

Grigorij Nišnikov, drugi ruski politikolog, dodaje da su prije Putina u Rusiji postojali različiti autonomni centri moći koji su djelovali kao protivteža Kremlju. Putin je sistematski uništio te autonomne strukture, čime je uspio da konsoliduje moć na nacionalnom nivou i stvori gotovo nepobjedivu političku poziciju.

Represija kao odgovor na izazove

Putinova sposobnost da ostane na vlasti uprkos različitim izazovima često se objašnjava njegovim čvrstim pristupom represiji. Tokom svoje duge vladavine, suočavao se s brojnim problemima, od aneksije Krima 2014. godine, preko masovnih protesta zbog penzione reforme 2018. godine, do ozbiljnih nemira nakon smrti opozicionog lidera Alekseja Navaljnog. Na svaki od ovih izazova, Putin je odgovarao oštrim represivnim mjerama koje su često uključivale hapšenja i suzbijanje slobode medija.

Kontrola pravde: Ključna strategija očuvanja moći

Jedan od važnih faktora koji je omogućio Putinovo dugotrajno vladanje je i sistematsko slabljenje pravosudnog sistema. Putin je tokom svog drugog predsjedničkog mandata povećao ovlašćenja sudija koji su mu bili lojalni, dok su nelojalni sudije postali podređeni. Ovo je rezultiralo time da ruski sudovi više nisu nezavisni, a njihove odluke su postale podložne direktnim uticajima vlasti. Ova strategija omogućila je Putinu da manipuliše izbornim sistemom i osigura dugoročnu dominaciju svoje partije, Jedinstvene Rusije.

Ekonomski interesi i “Kabinetska oligarhija”

Sociolog Aleksandar Bibkov ukazuje na još jedan važan faktor Putinove vlasti – ekonomsku povezanost sa određenim poslovnim krugovima. Umjesto da se okruži demokratskim opozicionarima, Putin je stvorio mrežu lojalnih oligarha koji su imali koristi od velikih državnih ugovora i subvencija. Ova “kabinetska oligarhija” omogućila je Putinovu vlast da bude finansijski stabilna i da kontroliše ključne sektore ekonomije.

Manipulacija i kontrola narativa

Jedan od ključnih elemenata Putinove vladavine je i njegov način manipulacije kolektivnim društvenim pamćenjem. Prema Bibkovu, Putin je uspio da oblikuje narativ o Rusiji kao o društvu sa tradicionalnim vrijednostima i neprestanom potrebom za snažnim liderom. Ova kontrola nad društvenim narativom omogućila je Putinovu vlast da stvori imidž stabilnosti, dok su svi negativni aspekti i prošli sukobi bili izbrisani iz kolektivne svijesti.

Pogled u budućnost: Putinova nesmanjena ambicija

Svi stručnjaci saglasni su u jednom – Putinove težnje za vlašću neće se smanjiti u bliskoj budućnosti. Prema Kominu, Rusija trenutno ne nudi realnu alternativu Putinu, a svi izbori od 2004. godine su bili namješteni. Nišnikov dodaje da su Rusi, uprkos nezadovoljstvu i strahu od promjena, navikli na autoritarnu vladavinu i često se oslanjaju na Putina da riješi sve probleme, što dodatno učvršćuje njegovu vlast.

Vladimir Putin je tokom svojih 25 godina na vlasti uspio da oblikuje Rusiju na način koji malo ko može da ospori. Njegova strategija konsolidacije moći, represije i manipulacije narativom omogućila je da ostane na vrhu i da nastavi oblikovati sudbinu zemlje. Kako će se dalje razvijati situacija u Rusiji i koliko dugo će Putin zadržati svoju dominaciju, ostaje da se vidi. Međutim, jedno je sigurno – njegov uticaj na Rusiju i dalje će biti duboko prisutan.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku