Crnom Gorom uzduž i poprijeko: Moračke planine

post-img Mali Žurim – Foto: Jasna Gajević
autor-img Piše: Jasna Gajević 16.09.2024. 09:21

Crna Gora ima prelijepe planine i teško je u tako velikoj konkurenciji doći do izražaja. Zato pojedini fantastični predjeli nisu poznati široj javnosti u mjeri u kojoj to svojom ljepotom zaslužuju. Prije svega, Moračke planine. Čak i među geografima postoje sporenja oko toga koje planine se ubrajaju u ovu skupinu. Nekada su se pojedine planine koje se sada smatraju dijelom masiva Sinjajevine ubrajale u Moračke, a i Maganik takođe.

Moračke planine se nalaze u centralnom dijelu naše zemlje. Iako pojedini povezuju naziv ove grupe planina sa oblašću, on je dobijen po rijeci Morači. Na ovom prostoru ima više vrhova čija visina nadmašuje 2000 metara, ali ni oni niži nisu ništa manje atraktivni.

Mjesto sa kojeg polaze mnogi usponi na Moračke planine je Kapetanovo jezero.

Kapetanovo jezero

Sa njega se može krenuti na Stožac, Bodiguz, Nikolin vrh, kao i na Kapu Moračku čiji su vrhovi Lastva (2226 m) i Zagradac (2217 m), najviši na ovom prostoru.

Zagradac (Kapa Moračka)

Iako se ukusi razlikuju mnogi će se saglasiti da je Lola moračka ljepotica. Njeni vrhovi: Lijevno, Veliki i Mali Zebalac su uspjeli da se probiju do srca planinara, i to ne samo domaćih.

Lijevno
Veliki Zebalac
Mali Zebalac

Ko nije za penjanje, i šetnja po Javorju može da bude fantastičan izlet. Na ovom prostoru vrijeme kao da je stalo. Mogućnost bijega, bar na dan, od civilizacije, gužve, stresa u današnje vrijeme predstavlja veliku stvar. Javorje je idealno mjesto za to.

Javorje

Šetajući ovim prostorom, penjući se na manje ili više zahtjevne  vrhove, naučićete geografiju svoje zemlje jer se samo na licu mjesta mogu spoznati odnosi i relacije u prostoru. Zato neki vrhovi do kojih se stiže laganom šetnjom, kao što je Ostrvica, mogu poslužiti kao savršena lokacija u edukativne svrhe.

Ostrvica

Ni do Gackovih Greda nije teško stići. Sa njih je dobar pogled na većinu ostalih Moračkih planina, visoravan Konjsko, a odatle se može došetati do Velikog Žurima.

Gackove grede

Sa svih vrhova, kad se pogleda u nizinu, vide se brojni napušteni katuni i tek poneko stado ovaca ili krava. Nekad su ovi prostori ljeti vrvjeli od stoke i ljudi, a sad to možemo samo da naslutimo slušajući priče ili nagađajući na osnovu ostataka katunskih koliba.

Napušteni katun ispod Velikog Žurima

Mali i Veliki Žurim , kako zbog lake dostupnosti, tako i zbog ljepote, spadaju u red popularnijih planina sa ovog prostora. Od njih se preko Ilijinog vrha može doći i do Kapetanovog jezera. Češće se viđaju fotografije Žurima sa prednje strane, a na fotografiji ispod se vide sa puta ka Kapetanovom jezeru. Osim njih, tu je i Borovnik, skoro potpuno, a nepravedno, zanemaren vrh.

Borovnik, Mali Žurim, Veliki Žurim

Jedan od razloga slabije posjećenosti ovih planina je i činjenica da do većine vrhova nema markiranih staza. Valjda se uskoro neko poduhvati tog posla.

Tejova Glava

Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrici "Stav" nijesu nužno i stavovi redakcije 24kroz7

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku