Drezdenska nagrada za mir posthumno Alekseju Navaljnom

post-img Yulia Navalnaya – Foto: Sebastian Kahnert/dpa
24kroz7 13.05.2024. 09:00

Alekseju Navaljnom posthumno je dodeljena prestižna Drezdenska nagrada za mir, čime je priznata njegova hrabra borba protiv ruske diktature i sistema korupcije. Nažalost, nagrada je stigla prekasno za ovog poznatog kritičara režima, koji je preminuo 16. februara ove godine u zarobljeničkom logoru u Sibiru pod još uvek nerazjašnjenim okolnostima.

Udovica Navaljnog, Julija Navalnja, primila je nagradu u njegovo ime, dok je bivši nemački predsjednik Joahim Gauk održao govor u čast ovog hrabrog borca za slobodu. Nagrada, koja je uključivala i novčani iznos od 10.000 eura, dodijeljena je uz prisustvo članova pozorišnog ansambla “Staatsschauspiel Dresden“, koji su izveli dramatizaciju “Govora Alekseja Navaljnog pred sudom”.

Nagrada je “namjena da oda počast njegovoj posvećenosti slobodi, demokratiji i miru”, rekao je Drezdenski žiri.

Nagrada ide pojedincima koji su dali doprinos miru i međunarodnom razumijevanju.

Navaljni je bio treći Rus među dobitnicima Drezdenske nagrade za mir, nakon sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova i bivšeg sovjetskog oficira Stanislava Petrova, koji su odigrali ključnu ulogu u sovjetskom nuklearnom incidentu lažne uzbune 1983. godine.

Alexei Navalny
Alexei Navalny – Reuteres/Benoit Tessier

Aleksej Navaljni, rođen 1976. godine, godinama je privlačio pažnju svojim oštrim kritikama korupcije i zloupotreba u Rusiji, stičući slavu širom svijeta. Iako je preživeo pokušaj atentata, nastavio je neustrašivo svoju borbu protiv režima Vladimira Putina, privlačeći podršku miliona, posebno mlađih Rusa, svojim suptilnim smislom za humor.

Navaljni je svoju karijeru započeo kao biznismen i advokat, da bi kasnije postao aktivan i u politici. Iako je bio izbačen iz nekoliko političkih stranaka zbog sukoba i kontroverznih stavova, njegova borba protiv korupcije i autoritarizma ostala je neumoljiva.

Napad nervnim agensom “novičok” 2020. godine privukao je pažnju međunarodne javnosti, ali Navaljni je hrabro odlučio da se vrati u Rusiju. Nakon hapšenja i osude na dugogodišnju zatvorsku kaznu, Navaljni je nestao, da bi kasnije bio otkriven u zarobljeničkom logoru u Sibiru.

Iako je Navaljni koristio svaku priliku da javno iznese kritike na račun Putinovog režima, čak i na sudu, njegova smrt ostavlja mnoga pitanja otvorena. Ruski režim nastavlja brutalnu borbu protiv kritičara, čemu svjedoči i sudbina njegovih saradnika poput Vladimira Kara-Murse, koji je osuđen na dugogodišnju zatvorsku kaznu.

Dodjelom Drezdenske nagrade za mir, Navaljni je posthumno priznat kao simbol hrabrosti i otpora autoritarnom režimu, a njegova udovica nastavlja tamo gdje je on stao, tražeći pravdu i slobodu za sve građane Rusije.

Komentariši

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Neophodno je ispuniti sva polja označena sa *

Prije pisanja komentara molimo da se upoznate sa Pravilima komentarisanja.


Sačuvaj moje podatke na ovom pregledniku